Sunday, March 29, 2009

The Homesteading Carnival - All Around The House Edition

Welcome to the March 30, 2009 edition of The Homesteading Carnival.

I thought it might be nice to present this edition of The Homesteading Carnival as it pertains to the different rooms and areas in and around our house. So here goes the All Around The House Edition of The Homesteading Carnival:

From the Kitchen:

Linda Mundy presents Ginger Orange Cookies posted at LJM's Kitchen, saying, "These cookies are easy to make, and you may find them addictive!"

presents Danish Sugar Cookies posted at Indoor Garden Musings, saying, "Enjoy!!"

Alex presents The Ultimate White Chocolate Chip Cookie Recipe posted at Home Life Weekly, saying, "This white chocolate chip cookie recipe is perfect for those times when you need the gorgeous taste of chocolate."

Amanda Schoolfield presents Countertop Compost Bucket posted at Better Is Little.

From the Bathroom:

Aparna presents Lemon as a beauty aid posted at Beauty and Personality Grooming, saying, "The diminutive lemon is a very versatile beauty-aid and this cheap and golden-coloured fruit has excellent properties for enhancing your looks. Simple lemon-based preparations, you can mix in your own kitchen, will surely bring a dramatic transformation in your beauty regimen."

Aparna presents Fragrant fennel – Uses posted at Beauty and Personality Grooming, saying, "Fennel seeds are a common sight in the Indian kitchen. Their aroma is breathtaking. Though both aniseed and fennel are called saunf in ‘Hindi’, fennel is somewhat larger than aniseed. Commonly used for seasoning and garnishing in Indian cuisines, this seed has other uses as well."

From the Bedroom:

The Smarter Wallet presents Organize Your Home With These Space Saving Ideas posted at The Smarter Wallet, saying, "Thanks!"

From the Garden:

Tony Clifton presents How To Build A Shed - How To Build A Shed Door posted at How To Build A Shed, saying, "Visual guide!"

Lara DeHaven presents It's Garden Time Again! posted at Texas Homesteader.

Thomas W presents How To Build A Bumble Bee Nest posted at Happy Farming.

Stephanie presents painted pots posted at Make It From Scratch, saying, "pretty plastic pots by Fiona."

Stephanie presents The Great Potato Experiment Year Two posted at Stop the Ride!

Nancy Muller presents Gardeners: What To Plant Now -- Very Comprehensive posted at Recession Depression Therapy, saying, "Am I the only one that still struggles to figure out if I'm planting at the optimum time? Thank goodness for this resource."

That concludes this edition. Submit your blog article to the next edition of the homesteading carnival thc using our carnival submission form. The next carnival will be hosted by Rose at Grandma Rosie's Texas Home.

Photos courtesy of

Technorati tags: , .

Saturday, March 28, 2009

Fantastic Rock & Worship Roadshow Concert!

Last night my friend and I took our kids to see the Rock & Worship Roadshow concert with MercyMe, Jeremy Camp, Hawk Nelson, Tenth Avenue North and Addison Road all for only $10!!! It was absolutely fantastic! I am so impressed with MercyMe's vision to bring this corporate worship experience to large masses of people for a very reasonable cost. They have put together 5 bands that all have a real heart for worship and all of them were really great and focused on Jesus rather than putting on a show. But the show was really great, too!!

I haven't been to a concert in a very long time, but this was really great! If you have the opportunity to go to this concert in your city, I highly recommend it! There were over 12,000 people there in Phoenix and it is coming to many cities around the country over the next month or so. Check out their website and spread the word! It is a concert that is REALLY worth the cost!!

Wednesday, March 25, 2009

Best Grocery Deals in Phoenix Area

There are some great deals this week at several different grocery stores, so check them out and make the most of your dollars this week!

Gallon Milk $1.57
General Mills, Betty Crocker or Pillsbury Snack & Breakfast Items $1.88
Ground Sirloin $1.98/lb
New York Steaks $3.88/lb
Seedless Green Grapes $0.68/lb
Mini Carrots 1 lb $0.88
Tilapia Fillets $2.88/lb
PictSweet Vegetables or Banquet Value Meals $0.88
Hunt's Spaghetti Sauce $0.88
Frozen Waffles, Orange Cream, Chocolate Fudge Bars $0.88
Butter 8 oz. $0.88
Pillsbury Golden Layer Biscuits $0.88
Bar S Jumbo Franks (I feed these to my dogs:-) $0.88
Farmland Roll Sausage $0.88
Glade Air Freshener or Sunlight Dish Detergent $0.88

Split Chicken Breasts $0.77/lb (first 2)
Slicing Tomatoes $0.77/lb
Hass Avocados $0.77 each
Russet Potatoes 4 lb bag $0.77
Milk $1.49 gallon
Suave Shampoo or Condition $0.77 15 oz.
General Mills or Food Club Cereal $1.77

Food City:
Chicken Leg Quarters $0.49/lb in 10 lb. bag
5 lb. bag of Potatoes $0.99
Granny Smith or Fuji Apples 2 lbs. for $1.00
73% lean ground beef $1.49/lb
Maruchan Ramen Noodle Cups 4/$1.00
Jumex Fruit Nectar 3/$1.00
5 lb bag of Long Grain Rice $2.99
4 lb bag of Pinto Beans $2.99
Navel Oranges $0.59/lb
Cilantro or Green Onions 4 for $1.00

Fresh & Easy:
Coke or Diet Coke $0.88
10.5 oz. Grape Tomatoes $0.98
Bi-colored Bell Peppers 2 count $0.98
Cucumbers 2/$0.98

Fresh Whole Chicken $0.57/lb
D'Anjou or Bosc Pears $0.88/lb
Gala, Red or Golden Delicious, or Granny Smith Apples $0.88/lb
Milk $1.47/gallon
Green seedless grapes $0.77/lb
Cantaloupe & Honeydew $0.59/lb

Beef Chuck 7-Bone Steak $1.59/lb
Strawberries 2 lb for $2.88
Mix & Match Event $5.00 of if you buy any 10 participating items - some great deals including:
Angel Soft Toilet Tissue 4 rolls for $0.75
Hall's Naturals $0.75
Hunt's Spaghetti Sauce $0.75
Sweet Baby Ray's BBQ Sauce $0.75
and more.....

Mammoth Chipotle Cheddar $3.77/lb (this sounds good!)
Strawberries 4-1 lb clamshells for $5.00
Bell Peppers (all colors) $0.88 each
Golden or Red Delicious Apples $0.49/lb
Red, Bosc, Bartlett & D'Anjou Pears $0.88
Vine Ripe Tomatoes $0.88
Granny Smith & Fuji Apples $0.88
Walnut Halves & Pieces $3.99/lb
Muenster Cheese $2.99/lb
Boneless Skinless Chicken Breasts $1.99/lb

Check out Party City for some great Easter Sale stuff under $1.00! And if you spend $25 or more, there is a $5.00 off coupon in the ad.

And don't forget 99 cent store for produce and many other great bargains!

Happy Shopping!

Bunco Fun!

On Monday, we had our first Bunco Party! It was very much fun even though we ended up two players short - we just used two "Bunco Babies" (stuffed animals) and worked around it. The theme was Spring is Springing Up All Over and I made "springtime" desserts like miniature key lime pies, fruit topped cheese cakes and lemon cookies. I also made Dirt Cake, complete with worms and flowers.

I picked a bunch of different flowers out of my backyard (I was surprised how many there were!) and bought 2 4" annuals at Lowe's for prizes.

Do you play Bunco? If so, what are some fun ideas you could share with me for upcoming Bunco Parties?

Wednesday, March 18, 2009

Best Grocery Deals in Phoenix Area

Well, it looks like there are some great deals this week, so start shopping!

London Broil $1.88/lb
Milk 2 gallons for $3.00
Broccoli $0.77/lb
Strawberries 4 lb for $4.77
Post Cereal 2 for $3.00

Whole Chickens $0.67/lb
Green Seedless Grapes $0.77/lb
Dole Salad Blends Buy 1 Get 1 free
Barilla Pasta 10 for $10
Butter 2 for $3.00
Honey Mandarin Tangerines $0.69/lb

Food City:
Boneless Top Sirloin Steak $1.99/lb
Green Seedless Grapes $0.99/lb
Tangerines 2 lbs for $1.00
Navel Oranges $0.59/lb
Cucumbers 3 for $0.99
Red Delicious Apples $0.69/lb
Strawberries 2 lbs/$3.00

Fresh & Easy:
Boneless Skinless Chicken Breasts $1.77/lb
Milk $1.57/gallon
Kellogg's Cereal $1.99
Idaho Russet Potatoes 8 lbs for $1.98
Red Seedless Grapes $0.98/lb
Napkins 180 count $0.99
Orange Juice 64 oz. $1.99

93% lean ground beef $1.88/lb (2 lb chubs first 4)
Strawberries 4 lbs for $4.77
Eggs $0.88 dozen
10 Item Mega Event = lots of good deals in this mix n match deal!
Buy 10 tiems, save $5.00!!
Mangos $0.77 each

93% Lean Ground Beef $1.99/lb
Fuji Apples $0.88/lb
Lucerne shredded or chunk cheese 32 oz. $4.99
Nabisco Snack Crackers $1.99
Cantaloups 2 for $1.00
Mix N Match Sale - $5.00 off when you buy any 10 items.

Smart & Final:
3 lb bag of Granny Smith $0.99
3 lb Ready Pac Garden Salad $1.50
2 lb. Shredded Cheese $4.99

Braeburn Apples $0.49/lb
Navel Oranges $0.19/lb GREAT DEAL!!!
Vine Ripe Tomatoes $0.77/lb
Red & Golden Delicious Apples $0.77/lb
Broccoli Crowns $0.77/lb
Roasted Almonds $3.99/lb
Rump Roast $1.99/lb

That's the best of what I could find - hope you find some great deals this week and stock up your pantry and freezer!

Happy grocery shopping!

Wednesday, March 11, 2009

Weekly Grocery Deals in Phoenix Area

Sorry for missing this post last week! The sales ads came very late that day and I just missed it! So I am going to highlight this weeks ads for you and get right back on schedule.


Country Style Pork Ribs $1.00/lb
Sanderson Farms Drums, thighs, legs or whole chickens $1.00/lb
Skippy Peanut Butter 15-16oz. $1.00
Good Day (1/2 gallon) or Blue Bell (pint) Ice Cream $1.00
Orange Cream of Chocolate Fudge Bars $1.00 6 ct
Cheez-It or Poore Brothers Chips $1.00
Wishbone Salad Dressing or Fresh Express Garden Salad $1.00
General Mills buy 4 items, get $4 off ($1.50 each)
Boneless, Skinless Chicken breasts $1.67/lb
Huggies Diapers Jumbo Pack $6.99 (use $5 coupon and get for $1.99)

Chicken Leg Quarters $0.39/lb (10 lb bag $3.90)
Corned Beef Brisket (point cut) $1.27/lb
Tomatoes $0.88/lb
Strawberries 2 lb for $2.48
Milk $1.57 gal
Kellogg's Cereal, buy 3, get 3 free = $2.00 each (with coupon in ad)
Pillsbury Grands! Biscuits or Sweet Rolls 10 for $10 (use coupons to get even cheaper)
Green Cabbage $0.25/lb

Food City:
Bone-In Country Style Ribs $0.89/lb
Green Chiles 2 lbs/$1.00
Boneless Beef Cross Rib Steak $1.79/lb
Strawberries 2 lbs. for $3.00
Radishes or Green Onions 3 for $0.99
Kellogg's Cereal, buy 4 for $10, get $3.00 off w/coupon in ad=$1.75 per box
Cilantro 4 bunches for $1.00
Navel Oranges $0.59/lb
Carrots 3 lbs/$1.00
Gala Apples $0.79/lb

Boneless, Skinless Chicken Breasts $1.67/lb
Corned Beef Brisket Point Cut $1.27/lb
Cabbage 3 lbs/$0.99
10 Item Mega event, $5.00 off 10 items (some good buys)

Green Cabbage 4 lbs/$1.00
Corned Beef Brisket Point Cut $1.29/lb
With $10 minimum purchase, there are some great in-ad coupons:
Smithfield Bacon $1.99
String Cheese $1.99
Quaker Chewy Granola Bars $0.99
Kraft Mac n Cheese $0.49
Peter Pan Peanut Butter $0.99
Lucerne Large Eggs $0.97
Tropicana Pure Premium OJ $1.97 1/2 gal.

Sat. & Sun ONLY:
Ritz Crackers $1.88
Doritos Tortilla Chips $1.59
Green Seedless Grapes $0.77/lb

Cantaloupes $0.99/each
Hass Avocados $0.77 each
Red Potatoes $0.88/lb
Roma Tomatoes $0.77/lb
Celery $0.88/each
Red Delicious Apples $0.49/lb
Cucumbers 2/$1.00
Navel Oranges $0.69/lb
Whole Cashews $4.99/lb
Jarlsberg Swiss $4.99/lb
Provolone Cheese bulk cut $2.99/lb

Don't forget the 99cent store for red potatoes and carrots for your St. Patrick's Day Corned Beef dinner!

Go to to get some great coupons this week! It is free and easy, so don't miss out. You can print each coupon 2 times on each computer (so if you have access to more than one, you can get more).

Just to let you know, especially for those expecting babies soon, you can get 2 jumbo packages of Huggies diapers and a large pkg of wipes for just over $1.00 total at Walgreen's this week, combined with the $5.00 off coupons from!! I did it yesterday successfully and will try again today (got some more coupons) if I can find a Walgreens with any diapers left:-)

Have a great shopping week! And don't wait too long for the specials since some of them are "while supplies last".

Monday, March 09, 2009

Mocha Cappuccino - Decadently Delicious!

My new friend (don't you love making new friends?) brought me a bottle of this Bolthouse Farms Mocha Cappuccino last week and, oh my goodness, is it good! I didn't try it until the next morning, but then I thought I had slipped into some kind of heaven! It is so smooth and delicious, I can't even adequately describe it!

We had been joking the weekend before about Bailey's when we were helping some friends move. I would probably not drink it anyway because it has alcohol, but we were getting kind of slap-happy and goofy, so it seemed funny at the time. Well, she brought me this Mocha Cappuccino because she thought it tasted even better than Baileys - so smooth and not too sweet! And the only sweetener in it're not going to believe juice! Yes, in a coffee drink! I thought it was really strange, too, but so delicious! And no sugar or sweetener - how could it be any better? Well, listen to this:
Why you should feel good about drinking Perfectly Protein Mocha Cappuccino:
  • Excellent source of 7 Vitamins and Minerals.
  • Good source of Potassium and Iron.
  • Packed with 10g of Whey Protein per 8oz serving.
  • Contains 18 Amino Acids
  • Low fat ~ All Natural ~ No Added Sugars ~ No Preservatives
  • Contains 60mg of caffeine per 8oz serving.(One cup of brewed coffee ˜ 115mg)
  • No preservatives and nothing artificial
  • Flash pasteurized and cold clean room filled to preserve taste and provide superior nutrition.

Potassium19%Vitamin C150%
Vitamin B6170%Vitamin B12450%
Vitamin D40%

I know, now you want to know where to buy it, right? And just how expensive is it? Well, you can find it several places like Sprouts, Albertson's, Whole Foods and sometimes even WalMart. It can be expensive, but you can find it for between $3 and $4 most times for a liter. If you savor it and only drink a little each day, that can last for a whole week or more:-) I am going to keep my eyes open for coupons and I will let you know if I find and specials on this. Try it, I bet you will like it!

And thanks, Charlene, for introducing me to this wonderful treat! This is what "works for me" on this Wednesday - for more ideas and tips, visit Works-For-Me-Wednesday hosted over at We Are THAT Family!

Baking: Italian Bread and Cinnamon Rolls

Over the past week, I have made several new "bread" items that I wanted to share since they turned out Great! I apologize that I failed to take photos of the process or finished products! I was busy and it slipped my mind:-)

First, last Saturday night/Sunday morning, I made Alton Brown's Overnight Cinnamon Rolls. I saw this on an episode of Good Eats and was inspired! I followed his directions completely, except for using freshly ground whole wheat flour instead of all-purpose.

The result was scrumptiously light and wonderful cinnamon rolls! I was concerned because mine didn't seem to rise as much as his did, but that didn't matter in the tasting. However, I believe next time I will increase the yeast to 3 tsp. to see if that makes a difference, and I will start earlier on Saturday so I can let it rise longer, too. Also, the morning "sauna" definitely makes a big difference, so don't skip that step, even though it makes the time about 1 hour from start to finish in the morning.

Then, on Friday, I made 10 loaves of Crusty Whole Wheat Italian Bread for our church dinner on Sunday. I have never made Italian Bread before, so this was rather brave (or foolish:-). But they turned out great! I quadrupled the recipe (I can make 4 loaves in my mixer at a time) and then made 2 1/2 batches. I followed the ingredients exactly and the only things I did different were because I forgot: I didn't make the slashes across each loaf with a sharp knife and I forgot to brush with water and sprinkle with whole wheat flour before baking. But they came out great, so it must not be too important. Then on Sunday, we spread each loaf with whipped garlic butter (homemade, of course) and baked in foil for 20 minutes at 425 degrees! They got rave reviews and even a few new orders for bread!

Try these recipes and let me know how they are for you! I can't wait to make more! And for more great Kitchen Tips, visit The Finer Things in Life where Amy is hosting Kitchen Tip Tuesday for Tammys Recipes.
You can also find more recipes and kitchen tips at Tempt My Tummy Tuesday over at Blessed With Grace, and Tasty Tuesday at Forever, Wherever!

Wednesday, March 04, 2009

Popcorn Cereal - not a hit at our house

This morning my daughter tried the popcorn cereal idea, and it wasn't so great. The popcorn immediately gets soggy and she doesn't like soggy cereal:-) At first we thought it was because the popcorn was still a little warm, so she waited until it was cool. But popcorn and liquids make for sogginess, so I guess this just won't be a great hit in our house.

Have any of you ever eaten Popcorn Cereal? Let me know and if there is anything we are doing wrong.

Tuesday, March 03, 2009

Popcorn Cereal? A New One For Me!

Have you ever heard of popcorn for breakfast? I was reading this today and just had to share - I am sure this will be a favorite of my daughter! Tammy over at Tammy's Recipes (whose blog I love to read daily) shared how she grew up eating Popcorn Cereal and has introduced her children to it now, too! She just puts a couple cups of air-popped popcorn into a cereal bowl, sprinkle with sugar or whatever sweetener you prefer, and pour milk over. And eat with a spoon as cereal. How does that sound to you? I am going to make it for my daughter tomorrow morning. I will let you know how she likes it!

All About Homophones

There are several things that make teaching the English language so difficult. One is that there are so many words that break the rules. Another is that we have many homophones, that is words that sound the same but are spelled differently, and of course have different meanings. Alot of spelling can be taught by learning rules, but homophones are one of those things that just have to be memorized. Well, in our house, we try to avoid tedious memorization and save it for things like Bible passages.

All About Homophones, by the folks who created All About Spelling, is an incredible tool kit to help your students learn and remember their homophones. In a very fun and engaging way, they present homophones through worksheets and activities so that your kids will remember them when they are writing. This is available as either an ebook ($27.95) or a printed book ($29.95). This product contains worksheets for 1st grade through 8th grade, introducing different homophones at the appropriate grade levels. It includes graphic organizers for better visual understanding, 101 homophone worksheets that your student will actually enjoying completing, and they will learn about homophones while playing classic card games like Snap! and Pig, crossword puzzles, riddles, tongue twisters and more.

If homophones are a challenge to your student (and most kids are challenged by these mystifying rule-breakers), consider purchasing either the ebook or the printed book to give your student the edge they will need to fully comprehend homophones. You won't be disappointed!

Science for High School - a novel approach!

I was very excited to receive Science for High School since my kiddos are rapidly approaching those high school years and I hadn't yet determined what science curriculum to use. I first received Bridget Ardoin's Physical Science program and was very intrigued by the fact that it is NOT a textbook approach at all. High School Physical Science in the Home is a guide that the student follows to discover everything he needs to know that encompasses high school physical science.

This curriculum is written by Bridget Ardoin who is a homeschooling mom to 5 children and has over 12 years of experience homeschooling. She also has a degree in microbiology from Louisiana State University. She has spent many years helping homeschooling parents teach biology to their children in their homes. This curriculum is an accumulation of those years of experience where she focused on putting together a quality high school science curriculum with a user-friendly approach for the teacher. She offers Biology and Chemistry, as well as Physical Science.

The Student Manual contains a list of questions for each week of study. The students spends four days researching the answers to these questions, using any resources available including the library, internet and other science books. Then on the fifth day, the student reviews the answers they obtained with the teacher/parent to ensure that they covered the necessary material in their research. There is also a lab for each week in order to give a hands-on experience tied in with the material they have been researching that week.

The Parent Manual contains all the information that the parent needs to help the student, including the information that the student should have discovered in their research. Detailed explanations of the labs are also included, as well as quizzes and end-of-semester exams (and their answers).

You can also purchase the Physical Science Lab Kit which contains the harder to find items in order to make your homeschooling experience more enjoyable.

I really like this approach to science because I am a very untraditional homeschooler and really avoid textbooks. I have been planning to use unit studies for my kids for their highschool years, but you have to supplement the curriculum with science programs as they are encountered in the unit study. I feel that this Science for High School curriculum will work very well and will encourage my children to really dig deep to find the answers and learn all about science in a way they wouldn't if we used another more traditional method. By researching, especially on the internet, they can find many more interesting things than if it is fed to them in a textbook. We find this all the time in our current unit studies and I am excited to find a curriculum that will continue to encourage their curiosity and love of learning!

I have already shared about this curriculum with many of my friends who already have high school students and several have purchased it and are using it already. I have received very good reviews and comments about how their children are responding to the curriculum and learning their own time management skills, as well as how to really research materials on the internet and in the library.

Bridget has sample pages on her website so you can get a feel for the actual layout of the curriculum. The High School Physical Science in Your Home is $79.99 (which includes the Student Manual and Parent Manual) or you can purchase the whole kit which includes items you need for your experiments for $110.00. If you are looking for something different than the traditional textbook approach to High School Science, or want something that your children will really learn and retain as they study Physical Science, I would like to encourage you to take a look at Bridget Ardoin's Science for High School. This may be just what you need to get your child to really dig into their high school science!

Critical Thinking...a Very Important Life Skill

As I was doing some research in order to be able to write this post, I came across the definition of Critical Thinking and one phrase caught my attention: Expressed most generally, critical thinking is “a way of taking up the problems of life.

Wow, what an important thing critical thinking can be to our lives! And very often, this is a neglected area of "study" for our children. As I was perusing "Building Thinking Skills, Level 3 Verbal", from The Critical Thinking Co., I came to realize what a large percentage of standardized testing is really critical thinking. I was an excellent student, but very bored. I am also an incredible test-taker - not because I am so smart and know so much, but because I am a very good critical thinker. I can look at several answers to a question I don't know and eliminate those that could not possibly be the correct answer, thus narrowing down the problem to find the correct answer. And all without knowing the process to find the correct answer!

Critical thinking is also very important for us and our children to be able to encounter all the fallacies in the world and be able to discern what is truth and what is fiction. It includes logic as well as intellect, analyzing options and much, much more. Through The Critical Thinking Co. products, you will be able to provide your children (and yourself) with a fun way to increase their critical thinking skills. These books are so much fun that you don't even have to tell them it is school work! Just give them some pages to try and see if they don't ask for more.

So, back to the actual book that I had the opportunity to use and review for you - Building Thinking Skills, Level 3 Verbal. This book covered many different types of verbal thinking skills, including Verbal Similarities and Differences (like antonyms and synonyms), Verbal Sequences (including following directions, maps, flowcharting), Verbal Classifications (like diagramming, sorting, classes) and Verbal Analogies. I let me daughter try many different types of these worksheets and she had a great time! She is actually younger that this was intended f
or, but actually did quite well. I also enjoyed them very much and had a hard time putting the book down long enough to write about it. This is the kind of book that you can just leave laying out for your children to use in their free time. They don't have to have it assigned really, they will want to do it. And you can work on these together and discuss the problems presented, which will help broaden their thinking skills even more.

This was my first introduction to this company and their critical thinking skills products. I am hoping to be able to try out more of their products with my children, because I think that critical thinking is absolutely CRITICAL (excuse the pun) to being successful in life! Every profession requires critical thinking skills and in order to be strong in your beliefs, you must have strong critical thinking skills. I believe that if we educate our children to the best of our ability and equip them with strong critical thinking skills, they will be successful in whatever God calls them to do and we will have fulfilled
our calling as their educators at home.

This book has 350 pages of worksheets for only $29.99! And they have many other products available for all grade levels. They also have Building Thinking Skills, Figural which would help with math. They have What Would You Do? books that give children the opportunity to apply their moral values to real-life moral dilemmas. What great discussions this could inspire!

There are so many different products at The Critical Thinking Co. that I can't possibly cover them all, but I would greatly encourage you to stop by their website and check it out. There are so many different types of products that you could use to enhance your homeschooling and increase your child's critical thinking skills.